0 0

Kde je možné odovzdať starú autobatériu, pneumatiky či motorový olej?

Odišla vám batéria, vyradili ste staré pneumatiky, alebo ste menili motorový olej? Potom pravdepodobne rozmýšľate, ako sa tohto odpadu zbaviť. Jedná sa o špecifický odpad a preto ho nemôžete vyhodiť medzi komunálny. V tomto článku sa pozrieme na to, kde všade a ako sa môžete zbaviť starej autobatérie, pneumatík či použitého oleja.

 

Kam odovzdať starú autobatériu?

Pokiaľ ste menili autobatériu a plánujete sa tej starej nadobro zbaviť, treba mať na pamäti, že ide o veľmi nebezpečný chemický odpad. V žiadnom prípade ju preto nevyhadzujte do komunálneho odpadu.

Podľa zákona o odpadoch, ktorý bol aktualizovaný v roku 2016, je každý distribútor autobatérií povinný ponúknuť okrem predaja aj spätný odber. Každý predajca autobatérií je teda povinný zobrať vašu starú autobatériu bezplatne a bez viazania na kúpu ďalšieho tovaru. V obchodoch sa zvykne nachádzať zvlášť kôš na nebezpečný odpad. Ak ho nenájdete, opýtajte sa priamo zamestnancov prevádzky.

Predajcovia by mali o tejto možnosti informovať i na svojej webovej stránke. V prípade, že by ste autobatériu vyhodili do komunálneho odpadu, alebo nedajbože do prírody, malo by to ničivé následky pre prírodu a naše zdravie. Autobatéria sa rozkladá niekoľko stoviek rokov, počas ktorých sa do prírody uvoľňujú nebezpečné chemické látky.

 

Kam odovzdať staré pneumatiky?

Pravidelne meníte každú jeseň letné pneumatiky na zimné a každú jar zas opačne, zimné pneumatiky na letné. Tieto sady pneumatík sa však postupom času zvyknú opotrebovať tak, že ich dezén je nevyhovujúci. Zvyčajne to býva raz za 5-6 rokov, ale závisí to najmä od intenzity a štýle vášho jazdenia.

Keď už však k tomu príde, je potrebné vedieť ako sa zbaviť starých pneumatík. Taktiež ich nemôžete len tak hocikde vyhodiť a je potrebné ich odovzdať na príslušné miesta. Možné je tak urobiť bezplatne v každom pneuservise a predajni pneumatík. Podobne ako u autobatérií, tak u pneumatík platí zákon o odpade, ktorý nariaďuje distribútorom spätný odber pneumatík a to bez ohľadu na značku.

Keď si kupujete nové pneumatiky, tak v ich cene je zahrnutý aj tzv. recyklačný poplatok, vďaka ktorému by ste za odovzdanie pneumatík nemali nič platiť. Samovoľný rozklad pneumatík môže trvať až 400 rokov, takže v rámci zachovania životného prostredia by mal každý pristupovať zodpovedne ku zbaveniu sa starých pneumatík.

 

Kam odovzdať starý motorový olej?

Podobne ako stará autobatéria či staré pneumatiky, tak isto i starý použitý olej sa zaraďuje medzi nebezpečný chemický odpad. Motorový olej je kvapalina, ktorú vo vozidle je potrebné vymeniť tak raz ročne.

I keď je svojpomocná výmena oleja zakázaná, mnoho ľudí si olej vymení v garáži oveľa rýchlejšie a lacnejšie, než v nejakom servise. Problém však potom nastáva pri likvidácii starého oleja. Starý motorový olej môžete odovzdať na zbernom dvore určenom príslušnou obcou. Nezabudnite však, že musí byť v pôvodnom balení a že jedna fyzická osoba môže odovzdať maximálne 5 litrov motorového oleja. Vopred si však overte, či daný zberný dvor prijíma starý motorový olej, pretože to môže robiť i nemusí.

Čo i len kvapka oleja dokáže znečistiť niekoľko tisíc litrov vody a tak by ste starý motorový olej nemali nikdy vylievať do prírody, či kanalizácie a ani ho páliť. V prípade porušenia vám hrozí pokuta vo výške až 2500 eur.

 

 

fb/28/1bc3a3863b94bf37fe95eab7aa36.png
70/b9/3351089fd831a8a5ebb3f4144930.png

Na čo upozorňuje modrý dym z výfuku?

Spozorovali ste, že z výfuku vášho auta vychádza modrý dym? Je na čase pozrieť sa na to a čo najskôr vyriešiť tento problém. V tomto článku sa pozrieme na to, pri akých poruchách sa modrý dym vyskytuje a čo je potrebné urobiť na jeho odstránenie. Modrý dym vychádzajúci z výfuku je varovným signálom,...

Loading...